Subscribe For Free Updates!

We'll not spam mate! We promise.

6 Eylül 2015 Pazar

Bozuk Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır?

Hiç düşündünüz mü bu bozuk paraların kenarları neden tırtıklı diye. Bende bir kaç yıl önce nerede okuduğumu hatırlamıyorum bir yerde okumuştum hikayesini, anlatayım hemen;
Eskiden bildiğiniz üzere kullanılan paralar değerli madenlerden yapılırmış. Bunun üzerine akıllı sahtekarlar paraların yanlarını kazımaya düşen parçalarını toplayıp tekrar para olarak kullanmaktaymış. 

Tabi ilk olarak herkes sahtekarlara karşı tartı kullanmaya başlamış ancak insanlar bu sefer ince eleyip sık dokuyarak o zamanlar da hassas terazi olmadığı için tartıların fark edemeyeceği kadar kazımaya devam etmiş. Bunun üzerine paraların kenarları tırtıklı yapılmaya başlanmış, böylece kazınan paralar kendini belli ediyormuş. Bu da bize kadar gelmiş. Gerçi artık değerli maden falan kullanmadıkları için bizde sanırım bi 50 kuruş bir de 25 kuruşun kenarları tırtıklı durumda. Ancak bence yeniden altın kullansak fena olmaz altının havası bir farklı geliyor bana. Şimdiki gram altınlar 100 TL civarında olduğuna göre santigram altın kullanılabilir. Dünyadaki altın tüm insanlığa yeter mi bilmem tabi.

Please Give Us Your 1 Minute In Sharing This Post!
SOCIALIZE IT →
FOLLOW US →
SHARE IT →
Powered By: BloggerYard.Com

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberci

Destek3

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...